Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Ďalšia automobilka, alebo stimuly pre drobné podnikanie a rodinné firmy?

Miloš MajkoDátum25. 04. 2018 09:12:28TémaTak to vidím ja...

Médiami prebehla správa o predpokladanom príchode ďalšej automobilky na Slovensko. Tentokrát sa má jednať o investíciu smerujúcu na východ republiky. To je asi tak jediným reálnym pozitívom tohto druhu "biznisu".

Ďalšiu automobilku na Slovensku z dlhodobého hľadiska za výrazný prínos nepovažujem. Skôr takéto rozhodnutie vnímam za zvýšenie rizika a položenie ďalších mín, o ktorých nevieme, kedy vybuchnú. A žiaľ otázka nestojí či, ale kedy k tomu dôjde.

Mimoriadne vysokými stimulmi z verejných finančných zdrojov v prípade takto vysokých zahraničných investícií nejde o reálne vytváranie nových pracovných miest v súkromnom sektore, ale cez spoločné peniaze si tak vlastne platíme ďalších akoby štátnych zamestnancov.

Celé zle.

Za podstatne dôležitejšie považujem výraznú podporu drobného podnikania a maximálne stimuly pre rodinné firmy. Práve tieto sú cestou na dlhodobú prosperitu "za pár peňazí" nielen samotných drobných podnikateľov, ale na základe toho aj obcí, miest jednotlivých regiónov Slovenska.

Nie teda 5 veľkých ale desiatky tisíc maličkých je z dlhodobého hľadiska cesta pre tak malú krajinu akou Slovensko nepochybne je. Zvyknem používať porovnanie aj pre tento moment najvýstižnejšie: Slovensko má toľko obyvateľov, ako metro v Londýne denne prepraví pasažierov. Na Slovensku máme obce, v ktorých všetci obyvatelia sa s prehľadom vojdú do 1/3 jednej súpravy metra v dopravnej špičke ktoréhokoľvek veľkomesta. Nevidím preto schodnú cestu kopírovať USA, ale skôr sa zamerať na rozmanitosť krajiny čo do prírodných krás a z tohto ťažiť do budúcnosti.

Slovensko potrebuje hlavne rozvoj turistického ruchu a služieb s ním súvisiacich - nie ďalšie výrobné resp. montážne haly stavané spravidla na najúrodnejšej pôde v krajine !

Pre dlhodobý rozvoj krajina potrebuje segmenty s vysokou pridanou hodnotou a benefitmi pre našich občanov a nie prioritne zahraničných investorov i keď aj oni sú dôležití, no nemôžu byť jedinou, resp. najrozšírenejšou možnosťou zamestnania a existencie väčšiny ľudí.

Chápem, že nateraz je pre väčšinu čitateľov toto ťažšie akceptovateľné. Pri prvom vážnom zakolísaní globálnej ekonomiky chyby, ktorých sa politici idúci za okamžite viditeľnými výsledkami dopúšťajú veľmi rýchlo pocítime a až následne pochopíme riziká stavať ekonomiku štátu na niekoľkých zahraničných investoroch namiesto prosperujúcich desiatkach tisíc vlastných občanov.

Za vážny problém považujem fakt, že stále nie sme schopní poučiť sa z chýb iných.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign