Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Kto a prečo má záujem na poklese počtu poslancov MsZ v Seredi?

Demokracia, ktorej budovanie sme nastúpili po roku  ´89 je stále v štádiu vývoja. Obsah samotného pojmu, významu, ako aj dôležitosti fungovania demokracie v praxi si musia osvojiť a prakticky uplatňovať ako volení zástupcovia, tak samotní občania.

Vývoj nielen v najvyššej politike, ale aj na úrovni samospráv však ukazuje, že obidve skupiny - teda samotní volení zástupcovia, ale aj občania si tento dôležitý prvok systému riadenia spoločnosti vysvetľujú po svojom.

Hlavne na úrovni vedenia väčšiny samospráv vidíme a mnohí z občanov na vlastnej koži aj cítime snahu upraviť si pravidlá fungovania spoločnosti tak, aby vyhovovali nie väčšine občanov, ale úzkej skupine napr. poslancov, podnikateľov, či dokonca jednotlivcom. Povedané inak a jednoduchšie - robia tak, aby sa im ľahšie a bez problémov vládlo.

Veľa krát sa jedná o starostov či primátorov, ktorí si niekedy pomerne svojskými spôsobmi vydobili úplnú toleranciu a loajalitu zo strany poslancov snáď pri každej hlúposti, ktorú chcú v obci schváliť. Niektorí poslanci zo zaviazanosti, iní z pohodlnosti či neznalosti problému dvihnú ruky bez otázok a diskusie úplne na všetko.

Riadenie spoločnosti aj súčasným zastupiteľským spôsobom nie je hlúposťou. Pravidlá pri deľbe moci sú nastavené pomerne správne a pri vhodnej konštelácii v obci - "silný" starosta/primátor + múdri, rozhľadení, nezávislí a rozhodní poslanci + nároční občania za svoje peniaze vyžadujúci transparentnú správu vecí verejných v prospech väčšiny -môže obec fungovať bez problémov a rozvíja sa jedna radosť.

V momente, kedy zostáva "silný" len starosta/primátor, poslanci neštudujú predkladané materiály, sú starostovi zaviazaní, alebo ich veci verejné zaujímajú menej, ako ich vrecko a k tomu všetkému občania zostanú apatickými, vzdajú kontrolu vecí verejných a dokonca sa vyfláknu na všetko, zákonite nastúpi arogancia moci vyúsťujúca do uplného bezprávia. Miestnemu diktátorovi prekáža akýkoľvek iný názor, dokonca nie je ochotný ani len odpovedať na otázky, prečo o veciach verejných rozhoduje tak či onak. V takomto stave  akýkoľvek oponenti či ľudia s inými názormi   začnú byť  zastrašovaní, šikanovaní z pozície moci napr. cez úradníkov úradu a podnikatelia znevýhodňovaní, až ekonomicky likvidovaní.

Aj tu môžeme použiť prirovnanie k rakovine. Ak rozumní poslanci a aktívni občania "uleteným" predstaviteľom samosprávy nevytvoria mantinely na začiatku, chorobou postihnutú samosprávu neliečia, arogancia moci sa zvyšuje až nadobudne obludné rozmery. Zamorí spoločnosť a to už je jej "liečenie" náročné, problematické a pre väčšinu občanov dokonca nepredstaviteľné.

- - -

Vychádzajúc z programu rokovania  najbližšieho MsZ v Seredi, sú snahy znížiť počet poslancov MsZ možno až na 13. Bežný človek by povedal - správne! Načo ich tam je tak veľa?

V tejto súvislosti si treba uvedomiť, že čím je rozumných poslancov viac,  tým viac názorov od občanov, a tým  sa napr. ťažšie hľadajú riešenia problémov, musia byť akceptované viaceré pripomienky a na ich základe robené kompromisy. Čím viac háv, tým viac rozumu. Je to snáď zle? 

V samospráve ide o správu vecí verejných. Pripomínam, že poslanci zastupujú, reprezentujú a sú povinní obhajovať záujmy voličov - občanov. Preto ich je viac a sú volení v okrskoch.   Starosta /primátor je zložkou výkonnou, štatutárom obce / mesta a vedie samotný úrad. Aj za neho zodpovedá. Ide o veľmi vyvážené inštitúty, ktoré pri dobrej funkčnosti prinesú občanom za ich peniaze profit.

Obmedzovaním počtu poslancov ide  teda o znižovanie zastúpenia občanov pri rozhodovaní v zastupiteľstve. 

Ak ale príde k narušeniu rovnováhy, vznikne pre občana veľmi nebezpečný stav, kedy napr. starosta / primátor poslanecký zbor ovládne a s mestom nakladá obdobne, ako s vlastnou eseročkou.

- - -

Kto a prečo má záujem na poklese počtu poslancov MsZ v Seredi?    

Jednoznačne zastávam názor, že akékoľvek zmeny v usporiadaní mocenských pomerov v zastupiteľstve, by mali najskôr prejsť verejnou diskusiou občanov. Svojvoľné úpravy v tak závažných veciach bez poznania názoru občanov budú len ďalším obmedzdením kontroly vecí verejných a prejavom neskutočnej arogancie súčasnej moci v samospráve.

- - -

V tomto volebnom období sa niekoľko poslancov MsZ na základe systematického predkladania faktov týkajúcich sa správy vecí verejných akoby "prebudilo" a vzpriečili sa kurzu presadzovanému vedením mesta. Odsúhlasili niekoľko kontrol v mestskej spoločnosti, ktoré odhalili množstvo nezákonností dlhodobo tolerovaných primátorom Tomčányim. Verejnými vyjadreniami poriadne zamiešali kartami a veci znalí jedinci vedia, že problém pre zopár ľudí pokračuje ďalej.

Na záver ma napadá ešte jedna otázka - bojí sa niekto o moc a prípadné objektívne vyšetrovanie požehnané aj poslancami MsZ po voľbách koncom tohto roka? Odporúčanie  poslancov MsZ požiadať o vykonanie nezávislej kontroly Najvyšším kontrolným úradom totiž primátor Tomčányi nateraz ignoruje...


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign