Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Môže byť samospráva pre občana nebezpečná?

200

Sereď   |  ŠKOLA DEMOKRACIE   |   Samospráva a volení zástupcovia v nej, majú občanom slúžiť. A tiež majú pre nich byť vzorom napríklad aj v dodržiavaní zákonov. Väčšina šudí si postupne zvykla, že tomu tak nieje. Čo ale je horšie, ľudia túto anomáliu začali brať ako fakt, protestujú stále menej a tieto vážne nedostatky dokonca veľa krát ignorujú. Pre voleného zástupcu či úradníka nerešpektujúceho zákon, niet "lepšieho občana". Pri rozhľadených a protestujúcich ľuďoch sa totiž neprávosti dejú  len ťažko.

Ústava SR v článku 2 hovorí:
(1) Štátna moc pochádza od  občanov, ktorí ju vykonávajú  prostredníctvom  svojich  volených  zástupcov alebo priamo.
(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a  nikoho  nemožno  nútiť,  aby  konal  niečo,  čo  zákon neukladá.

Toto už počul asi každý, no zďaleka nie všetci si uvedomujú, čo to v praxi znamená. Ako významne je práve týmto článkom  Ústavy SR  obmedzené zneužívanie moci či šikana voči občanom a zároveň, aké práva má občan. Nie každý volený zástupca či predstaviteľ štátnej moci už tento základný priníp demokracie rešpektuje a nie každý občan je schopný, či ochotný voči zneužívaniu moci nad rámec zákona sa razantne postaviť.

Naše práva a slobodu  nám v podstate denne niekto obmedzuje. Pokial v súlade so zákonom a teda nie protiprávne - súhlasím. Je však veľa prípadov, kedy sme na právach obmedzovaní nad rámec zákona a teda protizákonne. 

- - -

Už pred niekoľkými rokmi sme vedenie mesta upozornili na nezákonné obmedzovanie občanov už v tak banálnej veci, akou je prechádzka so psom po verejnom priestranstve. Onoho času sa totiž na viacerých miestach v meste objavili tabuľky s nápisom  "VOĽNÝ POHYB PSA POVOLENÝ". Spomínam aj na  VZN, ktoré niečo v tomto duchu "povoľovalo". Inak tých  VZN (podzákonných noriem) ktorými  poslanci MsZ mali záujem občanom naložiť viac povinností, alebo ubrať viac slobody, ako zákonodarcovia, bolo v našom meste viac.

Na nezákonné obmedzovanie občanov sme teda upozornili, no náprava doteraz zo strany kompetentných vykonaná nebola. Stále sú po meste tabuľky s nezákonným oznamom a my sa pýtame - za čo my občania platíme volených zástupcov, úradníkov a právnikov na  MsÚ?

Vysvetlenie v rámci  ŠKOLY DEMOKRACIE: Zákon hovorí, že obec má možnosť voľný pohyb psov v určitých priestoroch zakázať, čo musí byť vyznačené viditelne umiestnenými tabuľkami. Znamená to teda, že mimo týchto špeciálne vymedzených priestorov je voľný pohyb psa povolený. Teda úplne opačne, ako sa to občanovi snaží dokonca písomne dať najavo naša samospráva.

Zákon:

282  ZÁKON  zo 16. mája 2002, ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov

§ 4
Vodenie psa

(5) Podrobnosti o vodení psa ustanoví obec všeobecne záväzným nariadením.

§ 5
Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obcami

(1) Obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta, kde je

a) voľný pohyb psa zakázaný,

b) vstup so psom zakázaný.

(2) Miesta vymedzené podľa odseku 1 musia byť viditeľne označené.

- - -

Tento článok by nebol musel vzniknúť, keby samospráva v meste Sereď nekonala protizákonne, netolerovala by protizákonné obmedzovanie občanov na ich právach a kompetentní volení zástupcovia a úradníci by reagovali aspoň na upozornenia  občanov a stav evidentne v rozpore so zákonom by konečne po rokoch s legislatívou zosúladili.

Občania, bránte svoje práva a nenechajte si uberať zo slobody! Slobodu si totiž neuvedomujeme, keď ju máme, no keď ju stratíme, bude neskoro...


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign