Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Ludia netusia, aku maju moc...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Voda a fekálie z kanalizácie dva razy vytopili občanovi pivnicu. Podľa slov občana, autor e-mailu zaslaného z adresy starosta@soporna.sk klame. - 2 x VIDEO

Miloš MajkoDátum09. 09. 2018 01:40:39Témaobec Šoporňa
200

Sereď / Šoporňa   |   Je tomu presne týždeň, čo mi o tomto čase zazvonil mobil. Keďže v noci pracujem pomerne často, nemal som problém ho dvihnúť. V telefóne sa mi predstavil obyvateľ obce Šoporňa  pán Peter Pikna a požiadal ma, aby som spravil materiál o situácii, ktorú má vo vlastnej pivnici. Následne mi popísal, s čím spolu s manželkou zápasia teraz v nočných hodinách.

Volal na mobil aj starostovi obce  Adriánovi Machovi a jeho zástupcovi (neskôr sa ukázalo, že išlo o prednostu úradu), no nik mu telefón nedvíhal.

Asi sa pýtate, prečo zrovna starostovi a štatutárovi obce  Machovi? Nuž, výkalmi zmiešaná voda ktorá zatopila pivnicu jeho domu do výšky pol metra vyrazila z kanalizácie v obci šoprňa. Teda dôvod je zrejmý. Občan mu poslal aj SMS - reakcia žiadna.

Odporučil som občanovi kontaktovať linku  112 a požiadať o pomoc HaZZ. Stalo sa.

U obyvateľa obce Petra Piknu sme sa stretnli osobne asi o pol jednej v noci. Pred jeho domom na ulici stálo hasičské auto a z hadice sa po ceste valila voda s výkalmi odčerpávaná z pivnice. Smrad na celej ulici. Pozrel som sa aj do pivničných priestorov - poškodený v telefóne hovoril pravdu.

Hasiči ako nakoniec vždy, občanovi v núdzi pomohli. A u nás sa začal proces tvorby zaujímavého materiálu na publikovanie...

- - -

S pánom Piknom sme sa znovu počuli nedelu, kedy mi potvrdil, že starosta Macho ani nik z úradu sa mu cez víkend neozval. Následne v pondelok. To už mal za sebou ďalšiu skúsenosť s kanalizáciou - voda so srač*ami mu pivnicu zatopili tentokrát do výšky zhruba 1,3 metra. Prišiel na to po ďalšej noci.  Radosť zobudiť sa do takého rána, nie?

Tentokrát operačný na žiadosť poškodeného občana na pomoc vyslal dobrovoľných hasičov z obce Šoporňa.

- - -

Na podkladoch k článku sme zapracovali - HaZZ výjazdy potvrdilo. V nasledujúci deň som sa rozhodol dať priestor na vyjadrenie aj vedeniu obce Šoporňa zaslaním tohto e-mailu:

From: reporter24 [mailto:reporter24@reporter24.sk]
Sent: Tuesday, September 04, 2018 8:13 AM
To: sekretariat@soporna.sk; starosta@soporna.sk; podatelna@soporna.sk
Subject: oznamenie

Dobry den,

v sulade s novinarskou etikou a zaujmom o spracovavanej problematike informovat verejnost objektivne Vam oznamujeme, ze dnes teda utorok 4.9.2018 v case do 10.00 hod. mate moznost vyjadrit sa k situacii so zatopenim pivnice obyvatela obce Piknu splaskami z kanalizacie v obci a nekomunikovanim vedenia obce s nim pocas celeho vikendu.

Za SOL

Milos Majko

 

Síce nie v čase, kedy sme mali záujem článok ukončiť a publikovať, no neskoro popoludní sme v redakčnej pošte našli tento nikým nepodpísaný e-mail odoslaný z adresy starostu obce s týmto obsahom:

starosta@soporna.sk     4. 9. 2018 16:57 (pred 3 dňami)

komu: reporter24

Dobrý deň.

Veľmi pekne ďakujem za možnosť reakcie, ktorú ste mi poskytli, ale vzhľadom na skutočnosť, že nie ste novinárom a ani nezastupujete žiadny tlačový (podľa zákona č. 167/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov) a ani zvukovo alebo zvukovo-obrazový (podľa zákona č. 308/2000 Z.z.) subjekt oprávnený na predmetnú činnosť, neviem akú novinársku etiku máte na mysli. S pánom Piknom, obyvateľom obce Šoporňa som komunikoval, situáciu som si s ním vyjasnil a nemám žiadnu potrebu uvedenú situáciu a vzťahy medzi mnou a pánom Piknom riešiť prostredníctvom Vás.

Ešte by som si Vás dovolil požiadať o informáciu, či zverejnením osobných údajov pána Piknu v e-maile, ktorý ste mi adresovali predchádzalo jeho splnomocnenie alebo iný súhlas, aby bolo zrejmé, že jeho osobné údaje v komunikácii so mnou nepoužívate v rozpore s platným právnym poriadkom a chcete sa vyjadrovať k veciam, na ktoré Vám nedal pán Pikna a ani ja súhlas.

Dávam Vám súhlas na zverejnenie celej mojej odpovede v tomto e-maile, bez akýchkoľvek úprav

- - -

Prirodzene, že e-mail uverejňujeme v plnom znení a bez úprav. Robíme tak vždy - my pracujeme s faktami a s informáciami nemanipulujeme v nikoho prospech, či opačne - neprospech. Musím však konštatovať, že slušnosť sa z úradu akosi vytratila. Alebo že by nepodpísanie sa pod odpoveď sledovalo konkrétny zámer?

Perličkou je, že autor  e-mailu v jeho úvode spochybňuje moju príslušnosť k novinárskej obci, no na jeho konci mi dáva súhlas k jeho uverejneniu. Ak sa vám zdá na tom niečo nie normálne, nie je to po prvý raz a obdobné anomálie sa v poslednom čase dejú vo viacerých samosprávach.

Nové fakty - najmä tvrdenie autora e-mailu: "S pánom Piknom, obyvateľom obce Šoporňa som komunikoval, situáciu som si s ním vyjasnil"

mi vytvorili priestor a potrebu s občanom Piknom a jeho manželkou sa stretnúť znovu.

V stredu popoludní obaja prišli do kaviarne v Seredi a opätovne sa bez problémov posadili pred kameru a - hovorili. Autor e-mailu zaslaného z adresy starostu obce Macha podľa ich slov verejne klamal. Do stredy s nimi žiadnu komunikáciu smerujúcu k dohode v riešení problému nevykonal. (viac informácií vo videu)

Zároveň mi na kameru občan Pikna potvrdil, že je a pri rozhovoroch bol svojprávny a teda starosť autora e-mailu o jeho "osobné údaje"  je len tragikomickým vyvrcholením časti obsahu správy doručenej do redakcie.

Náhoda? Úmysel? Nechávame najmä na očanoch a obyvateloch obce  Šoporňa.

- - -

Nebudeme zbytočne naťahovať priestor a čitateľom prinášame dva videorozhovory týkajúce sa predmetnej témy. Prvý by nemusel vzniknúť, keby sa zodpovední predstavitelia samosprávy zaujímali o obec a problémy obyvatelov spôsobené zatopením súkromného majetku občana a druhý by nevznikol, keby sa nám neznámy osoba - autor e-mailu nestavala do pozície gubernátora a namiesto osočovania by uznala, že volený zástupca má okrem práv, voči občanom a obyvatelom aj povinnosti. Za ich plnenie ho totiž mimoriadne nadštandardne platia. 

Je smutné, že obyvatelovi obce v problémoch pomohli iba hasici a samosprávou kritizované noviny. 

Nepochybujeme o tom, že k téme sa ešte vrátime.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

200 Zdroj: Peter Pikna
Autor: Miloš Majko
Popis: Zdroj: Peter Pikna

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign