Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia

Najhorsia je mlciaca vacsina...
Označenie inzercie
Transparentná samospráva
Transparentná samospráva pre Šintavu
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
RubrikyRubriky
Videá

Za takúto vodu má dodávateľovi zákazník zaplatiť vodné a stočné ?

Miloš MajkoDátum23. 08. 2018 22:10:34TémaKvalita pitnej vody
200

Sereď / Téma špinavej a na pitie, či pranie NEpoužiteľnej vody z verejného vodovodu za posledných minimálne 5 rokov je v Seredi a konkrétne na SOL tak preberaná, že mnohí ľudia - zákazníci a spotrebitelia tak vážny problém považujú už za neodmysliteľnú súčasť bežného života v meste. Pomerne často ale dochádza k situáciám, kedy čistá voda netečie dlhšiu dobu a úroveň jej znečistenia je tak vysoká, až v prípade možnosti výberu vody z Váhu a z vodovodu na základe vizuálneho vnemu sa človek podvedome rozhodne napiť prvej menovanej.

Obdobná situácia sa vyskytuje v našom meste ako včera, tak dnes. V priebehu obeda, voda z verejného vodovodu nebola použiteľná vo viacerých podnikoch v meste ako aj v množstve domácností. V jednej z kaviarní k espressu by si zákazník mohol dať len to, čo je zadokumentované na fotografii pod týmto textom.

Ak vám obsah pohára pripomína odpad, nie ste ďaleko od pravdy. Chcieť od niekoho používať na pitie túto vodu sa rovná čistému zúfalstvu. Rovnako sprchovať sa v takejto vode - čo asi tak môžu robiť rodičia pri viac ako 30 C horúčavách so zabezpečením čistoty svojich detí ? - či v nej vyprať biele prádlo. V prípade sprchy hrozí alergická reakcia citlivej pokožky a v prípade prania znehodnotenie obsahu práčky. Kto je za tento stav zodpovedný?

Mestský úrad na základe informácie dodávateľa včera uverejnil oznam o poruche vodovodného potrubia s predpokladom samotného dodávateľa, že zákazníkom potečie špinavá voda. Opätovne sa tak dostávame do stavu, kedy samotný dodávateľ si je vedomý dodávania nepoužiteľnej vody / tovaru zákazníkovi a jeho účtovania pre istotu hneď dva krát, a to prvý krát za odber vody a druhý krát za jej odkanalizovanie. Ľudovo povedané "čistá ryža". Povedané inak, problém dodávateľa spôsobený havarijným stavom je opätovne bez hanby presunutý na plecia stoviek zákazníkov, ktorí na to, aby sa mohli napiť vody, umyť riady, osprchovať sa alebo oprať, musia odpustiť a zároveň odkanalizovať ťažko identifikovateľné metre kubické špinavej a neopužiteľnej vody dodanej dodávateľom za cenu vody čistej.

Napriek tomu, že problému sa systematicky niekoľko rokov venujeme nielen individuálne, ale aj ako občianske združenie, nielen zo strany dodávateľa, ale žiaľ dokonca aj vedenia mesta a samosprávy sme sa pomocnej ruky nedočkali. Z vlastných finančných zdrojov sme za obdobie niekoľkých rokov zaplatili pokusy špinavú vodu reklamovať podľa reklamačného poriadku - neúspešne. Z vlastných finančných zdrojov sme však zrealizovali aj dokumentovanie súdnym znalcom aktuálneho stavu dodávky špinavej vody do verejného vodovodu dodávateľom. Máme k dispozícii dostatok podkladov ako na hromadnú žalobu, tak na iné právne kroky v záujme poškodených zákazníkov. Poškodených nielen po stránke zbytočných finančných nákladov na vodu, ktorú nevedia upotrebiť, ale aj na zanesené a zničené rozvody v rodinných a bytových domoch. Ako však všetko okolo nás, aj tu úspešnosť akýchkoľvek krokov v takto náročnom spore závisí od záujmu nie jedného, dvoch, troch, či piatich zákazníkov, ale desiatoch, resp. stoviek. Čím väčší záujem zo strany poškodených riešiť predmetnú vec, tým väčšia šanca na úspech.

Keďže kompetentným orgánom, ako aj samospráve a vedeniu mesta je dlhodobý problém s vodou známy a neriešia ho dostatočne v prospech obyvateľov mesta, rozhodli sme sa ako občianske združenie opätovne podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a to dnes v popoludňaších hodinách. Na jedno z miest, kde špinavá voda už druhý deň tiekla, bola vyslaná hliadka OO PZ zo Serede, ktorej policajti sami a na vlastné oči mali možnosť vidieť fakt, že špinavá voda z verejného vodovodu naozaj tečie.

Na základe nami podaného trestného oznámenia polícia zabezpečila príchod pracovníčok RÚVZ (Hygieny) za účelom odobratia vzoriek vody. Žiaľ ako obyčajne, pokiaľ odber nie je vykonaný hneď, ale až v čase kedy niekoľko hodín je voda z vodovodu v objekte odpúšťaná, ťažko predpokladať relevantný výsledok rozborov. Práve z tohto dôvodu je nevyhnutné aktívne zapojenie sa poškodenej verejnosti - zákazníkov a to napr. pridaním sa k oznámeniu ako poškodený s kvantifikovaním, koľko vody museli odpustiť na to, aby vodu mohli používať na účel, na ktorý ju za nemalé finančné prostriedky od dodávateľ zakupujú.

Zástupca dodávateľa ZvS sa pred políciou a pracovníčkami RÚVZ vyjadril, že nezaznamenali ani jednu sťažnosť na kvalitu dodávanej vody. Či je to tak, vie len dodávateľ a prípadne tí, ktorí možnosť sťažovať sa využili. Ak nie, môžu ju využiť. Upozorňujeme, že v momente kedy sa poškodený nebude domáhať svojich práv, má sa za to, že poškodení nie sú a tak polícia úplne logicky dospeje k záveru, ktorým bude odmietnutie trestného oznámenia.

Vzhľadom na to, že opakovať už druhý krát vykonanú veci nemá zmysel (trestné oznámenie), obyvatelia majú teraz na dlhšiu dobu možno poslednú možnosť dať sa dokopy a svojich práv sa domáhať s možnosťou úspechu v spoločnom konaní. Chce to však občiansku aktivitu, bez ktorej aj polícia bude mať zviazané ruky.

Priatelia, my sme po druhý krát prípad otvorili a ostatné je na všetkých občanoch.

 

- - -

V prípade, že chcete napomôcť riešeniu veci, kontaktujte OO PZ v Seredi a žiadajte byť priradený k už podanému trestnému oznámeniu v tejto veci ako poškodený.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Posledné komentáre

Bottom panel

© transparentnasamosprava.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na transparentnasamosprava.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign